В той час, коли в країні триває повномасштабна війна, повсякденні звички мають суспільне значення й вибір музики – один з них.
Юристка Адвокатського об’єднання “Діксі Лекс” Каріна Гринчик у коментарі РБК-Україна розповіла, яке покарання може бути за прослуховування російської музики.
Що передбачено законом?
З 7 жовтня 2022 року в Україні діє закон, що стосується підтримки національного музичного продукту, а також обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора, тобто, Росії.
Законом заборонено публічне виконання, демонстрація та трансляція фонограм та кліпів, що були створені артистами з російським громадянством.
При цьому, в публічному просторі активно формуються “чорні” та “білі” списки виконавців. В перший автоматично потрапляють усі громадяни держави-агресора, а до “білих” вносять тих, хто письмово підтримав Україну. Також законом збільшено квоти на українські пісні в радіоефірі й водночас зменшено присутність російського контенту в медіа.
Зазначається, що за прослуховування російської музики в приватному порядку відповідальності немає. Але за публічне відтворення, наприклад, в кафе, передбачено штраф 70 гривень. За це відповідальність нестиме власник, а не слухач.
Однак, в 2023 році винесено пропозицію суттєво підняти розміри штрафів – до 8 500 гривень за перше порушення, і до 25 500 гривень – за повторне. Однак, в Раді й досі цей законопроєкт не розглянули.
Юристка Каріна Гринчик радить, якщо стали свідком, що в громадському закладі лунає російська музика, не вступати в конфлікт, а одразу звертатися до правоохоронців. За її словами, громадська активність в цьому питанні є ефективним інструментом реагування.
Нагадуємо, українцям нагадали про правові наслідки фіктивного шлюбу