Великдень 2025: війна змінила релігійні настрої українців 

Напередодні святкування великого для християн церковного свята – Великодня компанія gradus.app провела дослідження, щоб дізнатися, як змінилися релігійні настрої українців. 

Про результати дослідження розповідає видання zn.ua. 

Що показали результати?

На тлі четвертого року повномасштабної війни українці стали переосмислювати своє релігійне самовизначення та формат святкування духовних подій.   

Найбільше учасників опитування – 29% ідентифікують себе з Православною церквою України. Зазначається, що в порівнянні з даними за 2023 рік, відмічається незначне зниження, адже тоді таких респондентів було 32%. 

Другу позицію зайняли православні без чіткої конфесійної належності 24% респондентів віддали за них голоси. Вказується, що це може вказувати на кризу довіри до церковних інституцій, а ще про прагнення жити вірою поза організованими структурами. 

ДО якої церкви себе відносять респонденти. Фото: gradus.app

Ще 8% опитаних зазначили, що належать до Української греко-католицької церкви й стільки ж до Української православної церкви московського патріархату.  Цей показник практично не змінився в порівнянні з 2024 роком, коли така кількість громадян була 7%. 

Раніше ми писали, що Україна запропонувала ООН ввести новий день в календар

Стабільним й залишається показник осіб, які вважають себе невіруючими, атеїстами та агностиками – 15%. Наприклад, в 2023 році таких осіб було трохи більше, ніж 14 %. 

Попри продовження війни та постійний стрес, 90% учасників опитування відповіли, що планують святкувати Великдень. Для більшості громадян це не лише релігійне свято, а й важлива культурна традиція, яку хочеться зберігати.  

Примітно, що 51% опитаних вирішили піти до церкви. Більшість все ж таки підуть в неділю до церкви, але є й ті, що відвідають храм у четвер, п’ятницю чи суботу.  Ще 20% не змогли дати точну відповідь, чи підуть на свято до церкви. 

Цього року 29% респондентів відповіли, що не підуть до храму, тоді як в 2023 році таких громадян було 40% серед опитаних.  Керівниця Gradus Research Євгенія Близнюк зазначила за результатами опитування, що релігійна ідентичність українців змінюється у відповідь на політичну та безпекову реальність. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *