Трудове законодавство регулює трудові відносини між працівником та роботодавцем. Працівники, що працюють офіційно, мають право піти у відпустку після відпрацювання відповідного терміну.
Фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці відповіли на питання, чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану.
Що слід знати?
В Держпраці спираються на статтю 10 закону України «Про відпустки», де вказано, що черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджує роботодавець.
В повідомленні вказується, що при складанні графіка роботодавець перш за все враховує інтереси виробництва, а також особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Якщо роботодавець спочатку погодив дату початку і тривалість відпустки, але згодом відмовляється її надати, вказуючи, наприклад, аргумент, що наразі багато роботи, це є порушенням законодавства.
Фахівці у такому випадку радять писати дві заяви: одну – про відпустку, а іншу – з проханням надати письмове обґрунтування відмови. При цьому, ці заяви працівнику радять відправити рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Але фахівці Держпраці й нагадали, коли роботодавець має право відмовити у наданні відпустки. Наприклад, в умовах воєнного стану роботодавець може відмовити в наданні відпустки, окрім випадків, коли це декрет або догляд за дитиною віком до 3-х років, якщо працівник алучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання.